Ogniem malowane, czyli kilka słów o pirografii

Dowiedzieliście się już, jakie materiały przydadzą się Wam dotworzenia romantycznych, decoupage’owych szkatułek i pięknych świec. Dzisiaj pora na coś zupełnie innego, może nieco bardziej wyszukanego, ale wcale nie trudniejszego. Porozmawiajmy o pirografii.

Pirografia jest sztuką wypalania w drewnie. Służy do tego pirograf, czyli narzędzie z metalową końcówką, która nagrzewa się do bardzo wysokiej temperatury. „Maluje” się nią zupełnie tak, jak długopisem, z tą jednak różnicą, że barwa powstałych linii czy kształtów jest zależna od siły nacisku pirografu, a także od czasu, przez utrzymujemy gorącą końcówkę w danym miejscu. Niektóre pirografy posiadają regulację temperatury, czyli niezbędną rzecz przy cieniowaniu. Oczywiście, prawdziwi artyści potrafią cieniować nawet najprostszym sprzętem.

Najlepiej wypala się w gładkim, surowym drewnie, którego włókna układają się w jedną stronę. Ozdabiać możemy w zasadzie wszystko, co zbudowane jest z surowego drewna. Najczęściej jednak są to szkatułki, kuferki czy przedmioty kuchenne. Tutaj ogranicza nas jedynie wyobraźnia 🙂

Ile kosztuje pirograf? Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Ceny są różne, zależą od marki i wielu innych czynników. Ze swojej strony mogę Wam powiedzieć, że sama wypalam zwykłą lutownicą, zakupioną za 10 zł, pamiętającą chyba jeszcze czasy wojny. Świetnie spełnia swoje zadanie, a efekt możecie obejrzeć na zdjęciach. Drewnianą zakładkę do książki ozdobiłam wypalanymi różami. Szkatułka natomiast ozdobiona została motywem vintage.

To naprawdę proste i bardzo odprężające zajęcie. Polecam Wam serdecznie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *