Perfekcyjny decoupage – kilka przydatnych tricków

Każda z nas chce, by praca, którą wykonujemy zadziwiała swoim urokiem i dokładnością. Warto zapoznać się z kilkoma zasadami, których przestrzeganie pozwoli na uzyskanie niezwykłych efektów. Zapraszam do lektury!

 

Najważniejsze w pracy techniką decoupage jest tło. Jak wiemy, większość prac w tej technice wykonuje się na białym lub bardzo jasnym tle. Nie zawsze jednak tło musi być śnieżnobiałe. Zwłaszcza wtedy, gdy nasz obrazek jest wycięty niezupełnie dokładnie z racji np. zbyt dużej liczby malutkich detali, kolor tła musi być idealnie dobrany, by obrazek wkomponował się w jego barwę. Najczęściej zaczynamy od pomalowania powierzchni białą farbą. Następnie zwykle używa się pędzla gąbkowego, którym delikatnie cieniuje się tło barwami pasującymi do barwy naszego obrazka czy motywu. To wydaje się trudne, takie zresztą jest. Jednak jeśli nauczymy się dobierać tło do motywu, cieniowanie (tzw. technika pittorico) będzie dla nas prosta i przyjemna. Cieniując tło, nadajemy mu dynamikę i ożywiamy sprawiając, że wygląda bardziej realistycznie.

Bardzo istotnym elementem pracy techniką decoupage jest też umiejętne naklejenie motywu. Oznacza to, że dobrze naklejony motyw jest praktycznie niemożliwy do wyczucia pod palcami, nie wyróżnia się z tła i sprawia wrażenie namalowanego na płaskiej powierzchni. Dlatego tak ważne jest naklejenie motywu starannie, bez pozostawienia nieestetycznych zagnieceń i pęcherzyków powietrza. Świetnie nadaje się tutaj żelazko, którym można wygładzić naklejony motyw, by zapewnić mu gładkość. Uwaga!! Nie próbujcie prasować mokrego od kleju motywu bezpośrednio!! Zawsze użyjcie kawałka pergaminu, który zapobiegnie zniszczeniu motywu.

Nawet najlepiej przyklejony obrazek sam w sobie będzie się wyróżniał z tła. Dlatego kolejnym etapem tworzenia jest etap zatapiania obrazka. Na powierzchnię przyklejonego motywu nakładamy kilka warstw lakieru. Każdą warstwę nakładamy dopiero po wyschnięciu i wypolerowaniu papierem ściernym poprzedniej warstwy. Papier ścierny powinien być z gatunku nierozmiękających w wodzie. Warto zmoczyć go mydłem, dzięki czemu powierzchnia będzie jeszcze gładsza i miła w dotyku.

Ostatnim etapem pracy jest wykończenie dzieła. Kiedy motyw jest już zatopiony, pozostaje tylko polakierowanie pracy odpowiednim lakierem i wyszlifowanie jej, a następnie pozostawienie do wyschnięcia. Można zastosować również bezbarwny wosk, należy jednak pamiętać, żeby nakładać go zawsze w jednym kierunku, najlepiej wełną stalową.

Wszystkie artykuły na temat decoupage’u, jakie przeczytałyście już na moim blogu dotyczyły tylko podstaw, samych początków pracy tą techniką. Miałam w zamiarze zachęcić Was do odkrywania i eksperymentowania. Mam nadzieję, że udało mi się to chociaż w niewielkim stopniu J Na temat decoupage’u wiecie już całkiem sporo, dlatego w kolejnym artykule zajmiemy się już specjalnymi wyzwaniami, jakimi są postarzanie przedmiotów w klimacie shabby chic. Serdecznie zapraszam!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *