Jak dobrać knot?

Każdy, kto próbuje swoich sił w produkcji świec wie, jak trudnym zadaniem jest odpowiedni dobór knota. Jak wiadomo, knot jest najważniejszą częścią świecy, warto więc poznać kilka zasad jego doboru, by móc cieszyć się spokojnie płonącą świecą domowej roboty 🙂

Pierwszą podstawową zasadą przy doborze właściwego knota jest odpowiedni dobór materiału, z którego knot zostanie stworzony. Nie wolno stosować knotów, które w swoim składzie zawierają sztuczne włókna, bowiem podczas spalania nieprzyjemnie zaskoczy nas przykry zapach topionego plastiku, a ponadto płomień z pewnością nie będzie spokojny i równomierny. Tak więc zasada numer 1 – knot wykonany ma być w 100% z bawełny.

Ogólnie rzecz biorąc, knoty możemy podzielić na powlekane oraz surowe. Knoty powlekane pokryte są cieniutką warstwą parafiny, a na ich końcu zwykle znajduje się blaszka, która ułatwia umieszczanie knota w formie. Knoty surowe natomiast mają postać niezagruntowanego bawełnianego sznurka o okrągłym bądź płaskim przekroju. Który knot wybrać? Odpowiedź nie jest oczywista i zależy od rodzaju i wielkości tworzonej świecy. Od knota zależy, czy nasza świeca będzie spalała się równomiernie.

Warto zauważyć, że większość kupionych knotów posiada oznaczenia, odnoszące się do ich grubości. Im ta liczba jest większa, tym płomień świecy będzie większy. Oznaczenie odnosi się nie tyle do grubości knota, co do ilości nitek i splotów, z których powstał knot. Dla własnych potrzeb jednak warto zapamiętać prostszą zasadę – im liczba większa, tym knot grubszy, a płomień świecy większy.

Zasada doboru knota do świecy również jest prosta – im większa grubość/średnica świecy tym grubszy powinien być knot. Problem jednak pojawia się, gdy mamy do wyboru kilka grubszych knotów i chcemy wybrać ten właściwy. Niestety, złota zasada gwarantująca odpowiedni wybór knota nie istnieje. Tutaj ratuje nas tylko metoda prób i błędów. Istnieje pewna proporcja, którą przyjęło się wśród producentów świec. Otóż przyjęło się, że stosunek grubości knota do grubości świecy to 1/10, czyli 1mm knota jest odpowiedni dla świecy o średnicy 10mm. Ta proporcja jednak jest mocno uproszczona i nie sprawdza się zawsze, nie warto więc polegać na niej w zupełności. Prawidłowo dobrany knot sprawia, że świeca spala się równomiernie, płomień jest spokojny i nie wydziela się przykry zapach. Jak same wiecie, trening czyni mistrza, więc warto próbować, by opracować własną metodę 🙂

One Reply to “Jak dobrać knot?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *