Jak przygotować drewnianą powierzchnię do malowania?

Każdą powierzchnię, którą chcemy ozdobić musimy odpowiednio przygotować. Jeśli tego nie zrobimy, to prawdopodobnie farba nie będzie trzymać się przedmiotu lub serwetka nie przyklei się do powierzchni. W dzisiejszym artykule przedstawię Wam metody przygotowywania różnych powierzchni do zdobienia. Zapraszam do lektury 🙂

 

Najczęstszym materiałem, jaki zdobi się techniką decoupage jest drewno. Najlepsze jest drewno surowe, nielakierowane. Klej świetnie wnika w pory drewna i nie ma żadnego problemu z przyklejeniem motywów. Jeżeli powierzchnia, którą chcemy ozdobić była wcześniej lakierowana, warto ten lakier usunąć. Służą do tego różne specjalistyczne substancje, dostępne już dzisiaj na rynku. Jeśli chcemy, by słoje drewna były dobrze widoczne, warto pokryć przedmiot bejcą do drewna. Aby przygotować powierzchnię do wykonania zdobień, należy rozpocząć pracę od jej wyszlifowania. Szlifuje się oczywiście papierem ściernym, od najgrubszego do coraz cieńszego. Bardzo przydatne są papiery ścierne w formie kostki, ponieważ są bardzo wygodne w użyciu. Dzięki odpowiedniemu szlifowaniu nie tylko wygładzamy powierzchnię, ale także usuwamy drzazgi. Jeżeli w naszym drewnie zauważymy jakiekolwiek wgłębienia czy nierówności, zawsze możemy wypełnić je specjalną szpachlówką do drewna. Po jej wyschnięciu, szlifujemy ją, wyrównujemy i wygładzamy.

Kolejnym krokiem będzie pokrycie powierzchni podkładem do drewna. Podkład zamyka pory w drewnie, dzięki czemu powierzchnia będzie idealnie gładka.  Najlepiej wybrać podkład czy primer przeznaczony specjalnie pod technikę decoupage, świetnie jednak spisują się również zwykle podkłady do drewna.

Kiedy nasza powierzchnia jest już wygładzona i pokryta podkładem, możemy przystąpić do  pokrycia powierzchni białą farbą akrylową. Tak przygotowana powierzchnia jest już gotowa do dalszej pracy.

W kolejnych artykułach dowiecie się, w jaki sposób przygotowywać inne powierzchnie, bo jak wiecie, decoupage to nie tylko drewno, ale także metal, karton, szkło, a nawet tkaniny. Każda powierzchnia wymaga odpowiedniego przygotowania. Wiem, że etap przygotowywania, szlifowania jest chyba najmniej lubianym etapem pracy, jednak uwierzcie mi, że nie warto tego pomijać. Im dokładniej wykonamy wstępne czynności, tym lepsze będą późniejsze efekty naszej pracy. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *