Shabby chic – nowe życie wysłużonych przedmiotów

Shabby chic jest niezwykle dziewczęcym stylem urządzania wnętrz. Zapewne każda z nas choć raz natknęła się na jego nazwę w jakimś kobiecym piśmie czy w sieci. Czym właściwie charakteryzuje się styl shabby chic? O tym przeczytacie w dzisiejszym artykule 🙂

Shabby chic jest stylem, który zapoczątkowany został w latach 80. przez znaną projektantkę Rachel Anshwell. Jego genezą jest zamiłowanie twórczyni do starych przedmiotów z duszą. To właśnie to nadawanie nowego życia starym, z pozoru bezużytecznym przedmiotom jest istotą, esencją stylu shabby chic. Tym, co go charakteryzuje są pastelowe, jasne i delikatne kolory, stwarzające romantyczny, lekko melancholijny nastrój. W tym momencie zapewne wiele z Was powie, że róże i słodkie kwiatuszki to dobre dla nastolatek, ale nie oszukujmy się – choćbyśmy nie wiem jak chciały, jak się broniły, w głębi duszy każda z nas dobrze czuje się w otoczeniu pastelowych, dziewczęcych barw, delikatnych i romantycznych motywów. Takie już jesteśmy, nie da się tego zmienić 🙂

Styl shabby chic jest o tyle ciekawy, że przedmioty ozdobione w tym stylu wydają się być zapomniane, pozostawione same sobie, na których czas odcisnął już swój ślad. W rzeczywistości jednak wnętrza urządzone w tym stylu są bardzo przemyślane, a przedmioty są ozdabiane specjalnymi technikami postarzania i przecierania. Warto zaznaczyć jedno – shabby chic to nie kicz. Wielu z nas róże i fiolety kojarzą się głównie z Barbie i kiczowatymi przedmiotami, to jednak nie do końca jest prawda. Całą sztuką jest zachowanie równowagi pomiędzy tym, co piękne, romantyczne i stylowe, a tym, co kiczowate. Cała sztuka to umiejętność znalezienia złotego środka.

We wnętrzach urządzonych w stylu shabby chic przeważa zwykle biel, postarzenia, spękania, pastelowe barwy, zdjęcia, pamiątki.. scena jakby z babcinego strychu. Bardzo często mylimy styl shabby chic ze stylem prowansalskim. Owszem, są one do siebie dość podobne, różnica jest jednak głównie w motywach i kolorach, w stylu prowansalskim przeważają fiolety, a biel to tylko dodatek.

Myślę, że każda z Was ma już w głowie milion pomysłów na urządzenie swojego pokoju w stylu shabby chic. Jednak stworzenie całego pokoju w tym stylu to spora metamorfoza, którą niekoniecznie zachwycone byłyby nasze Drugie Połowy 😉 Każda z nas jednak może sprawić sobie choćby jakiś dodatek w tym stylu, który wprowadzi do naszych wnętrz odrobinę romantyzmu i lekkości.

Jak stworzyć sobie namiastkę shabby chic?

Najlepiej nadają się stare przedmioty, meble, które odnowimy i ozdobimy. Idealna będzie stara komoda, malutki drewniany stolik czy rama lustra. Najważniejsza zasada – biały kolor jest podstawą stylu shabby chic. Niezwykle ważne są też przetarcia. Najłatwiej uzyskać je smarując świeczką po brzegach przedmiotu, który chcemy postarzyć, a następnie pomalowanie farbą i przetarcie papierem ściernym w miejscu, w którym natarłyśmy świecą. Wosk sprawia, że powierzchnia jest śliska i tłusta, więc farba nie będzie się trzymać i odpadnie, tworząc efektowne przetarcia, imitujące upływ czasu. Shabby chic to również dekoracje wykonane techniką decoupage, najlepiej z serduszkami, aniołkami, kwiatami czy cytatami.

Najpiękniejsze w stylu shabby chic jest to, że nie wymaga on zbyt wielkich nakładów finansowych. Może zabrzmi to dziwnie, jednak wiele przedmiotów idealnie nadających się do tworzenia wnętrza w tym stylu znaleźć możemy.. na śmietniku! Niestety, większość ludzi nie dostrzega wartości starych przedmiotów i zwyczajnie je wyrzuca. Świetnym miejscem są też wszelkie giełdy staroci czy pchle targi. A czasami wystarczy tylko spacer na strych czy do piwnicy, by wyczarować prawdziwe, kobiece dzieła sztuki. Spróbujcie same!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *