Złocenia w decoupage

Święta Bożego Narodzenia nadchodzą do nas wielkimi krokami. Z racji tego, że świąteczny czas kojarzy nam się głównie z choinkami, świecidełkami i złotymi dekoracjami, dzisiejszy artykuł postanowiłam poświęcić złoceniom w technice decoupage. Jest przekonana, że Wam się spodoba 🙂

Najprostszymi sposobami na wykonywanie złoceń są oczywiście złote farbki, brokat, czy gotowe substancje, takie jak porporina czy pasta woskowa. Przyjrzyjmy się jednak bliżej metodom może nieco bardziej skomplikowanym, ale też bardziej efektywnym.

Złocenia w technice decoupage wykonuje się za pomocą folii do złoceń. Folia ta występuje w różnych formach, najczęściej w drobniutkich płatkach, rolkach lub arkuszach. Najczęściej stosuje się płatki złota w kolorach złotym, miedzianym i srebrnym. Nie jest to oczywiście prawdziwe złoto, ale efekt jest bardzo do niego zbliżony. Płatki złotej folii są bardzo delikatne. Nakłada się je za pomocą pęsety lub palców na specjalny klej, który po wyschnięciu staje się lepki i przeźroczysty. Folia idealnie do niego przylega, tworząc jednolite, efektowne złocenia.

Kolejnym materiałem używanym do złoceń jest folia w arkuszach. Nakłada się ją podobnie jak tę w płatkach, tylko, że powierzchnia, na którą je nakładamy musi być pokryta farbą akrylową. Efekt jest podobny, choć nie taki sam. Klasyczna folia do złoceń jest jeszcze delikatniejsza od płatków. Nie możemy wyciągać jej z opakowania palcami, konieczne jest użycie pęsety. Trzeba wykazać się sporą precyzją, bowiem przesunięcie naklejonej już złotej warstwy jest niemożliwe.

Kolejną metodą złoceń jest tzw. foiling, czyli stosowanie folii w rolkach. Folia ta jest plastikowa, na wierzchu pokryta jest złotymi pigmentami. Po naklejeniu folii na klej do złoceń, podnosimy rolkę, a złote pigmenty pozostają na powierzchni. To bardzo prosty i wygodny sposób wykonywania złoceń.

Złocenia świetnie nadają się do prac imitujących stare przedmioty, drogocenne dzieła czy imitacje obrazów. Idealnie wkomponują się też w świąteczny klimat. Polecam wszystkim wypróbowanie metod złocenia w decoupage we własnych pracach. 🙂

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *