Decoupage na świecy

Decoupage kojarzy nam się przede wszystkim ze szkatułkami i drewnianymi przedmiotami. Nie każdy jednak wie, że decoupage można wykonywać również na świecy. Jeśli chcecie dowiedzieć się, w jaki sposób wykonać taką świecę, zapraszam do lektury 🙂

Jak już wiecie, decoupage jest techniką zdobienia, polegającą na naklejaniu papierowego motywu na powierzchnię. Do tej pory mówiliśmy głównie o zdobieniu drewnianych szkatułek, dzisiaj jednak zajmiemy się decoupage’m na świecy.

Do wykonania takiej ozdoby potrzebujemy:

– białą lub jasną świecę

– motyw z papierowej serwetki

– nożyczki

– tealight, podgrzewacz lub świeczkę

-łyżeczkę

– klej do decoupage’u

-pędzel

– ewentualnie lakier

 

Wykonanie jest bardzo proste. Całość polega po prostu na wtopieniu motywu w świecę.

  1. Zaczynamy od przygotowania motywu. W przeciwieństwie do zdobienia szkatułek, motyw do zdobienia świecy nie musi być wycięty bardzo dokładnie. Lepiej nakleja się motyw wytargany niezbyt dokładnie z serwetki.
  2. Kiedy mamy już gotowy motyw, zapalamy tealighta. Nad jego płomieniem nagrzewamy łyżeczkę, po czym jej wypukłą stroną przesuwamy po przyłożonym do świecy motywie. Gorąca łyżeczka sprawia, że wosk pod nią topi się i motyw wtapia się w środek świecy.
  3. Wstępnie wtopiony motyw warto posmarować klejem do decoupage’u i polakierować dla zabezpieczenia.

 

To już wszystko. Świeca z motywem decoupage’u jest już gotowa. Oczywiście, na końcu możemy domalować szczegóły, dodać złocenia czy cienie. Wszystko zależy od naszej wyobraźni.

Wiele źródeł podaje, że decoupage na świecy bardzo wygodnie wykonuje się za pomocą żelazka. Rzeczywiście, jakiś czas temu zakupiłam w jednym z internetowych sklepów specjalne mini-żelazko, służące właśnie do tworzenia decoupage’u na świecy, a także do enkaustyki. Pracuje się nim bardzo wygodnie, efekt jest w zasadzie taki sam, jak w przypadku zastosowania łyżeczki. Wybór należy do Was 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *