Rzeźbienie w świecy

Chciałabym dzisiaj podzielić się z Wami dzisiejszą świeżutką inspiracją na rzeźbione ręcznie świece 🙂 Polecam Wam taką pracę, bo naprawdę fajna zabawa i wbrew pozorom wcale nie jest trudna 🙂

Na początku przygotujcie sobie motyw, który chciałybyście wyrzeźbić. Najlepiej żeby był prosty, żeby nie miał jakichś bardzo drobnych elementów. Przerysujcie sobie ten motyw na kalkę albo pergamin, przyłóżcie do świecy i odrysujcie czymś ostrym – ołówkiem, długopisem, czymkolwiek. Wzór odbije się delikatnie na świecy. Możemy teraz lekko obsypać go zwykłą mąką, żeby był lepiej widoczny.

Teraz czas na pogłębienie motywu. Tutaj przydadzą się albo specjalne narzędzia do rzeźbienia w wosku, albo zwykły nożyk, śrubokręt.. to co uda nam się znaleźć obok siebie. Pogłębiamy motyw coraz bardziej.

Nadszedł moment na czynność, której nie bardzo umiem Wam wytłumaczyć 🙂 Chcemy, żeby nasz motyw był wypukły, więc musimy ściąć świecę dookoła motywu, żeby nadać mu przestrzenności. To proste, ale trzeba uważać, żeby nie naciąć zbyt daleko, bo nasz motyw odpadnie. Tego nie da się cofnąć:)

Na końcu pozostaje nam malowanie. Tutaj to już jest totalna dowolność i fantazja 🙂 Warto pamiętać o tym, żeby wyrzeźbioną świecę przed malowaniem przetrzeć spirytusem. Malować możemy farbami akrylowymi albo innymi, ale pamiętajmy, żeby były odporne na temperaturę, chyba, że świeca nie będzie palona i będzie służyć tylko jako ozdoba.

Jak widzicie, rzeźbienie w świecy wcale nie jest takie trudne 🙂 czy któraś z Was próbowała kiedyś rzeźbić? Jestem strasznie ciekawa! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *