Jak wycenić swoją pracę?

Większość z nas rozpoczynając swoją przygodę z rękodziełem nie pomyślała nawet o tym, że kiedykolwiek może sprzedawać swoje dzieła. Z czasem jednak, kiedy półki zaczynają się już uginać pod ciężarem coraz to nowych szkatułek, pudełeczek i robótek, stajemy przed pytaniem – co z tym dalej zrobić? Wiele z nas decyduje się na sprzedaż części swoich wyrobów, a wówczas pojawia się kolejne zasadnicze pytanie – jak wycenić swoją pracę?

Rękodzieło to bardzo specyficzna branża. Wiele osób wciąż nie uważa tego jako sposób na życie, a raczej jako dodatkowa pasja, sposób na spędzanie wolnego czasu. Na szczęście coraz więcej osób przekonuje się do rękodzieła, jego magia zostaje odkrywana na nowo. W czasie, gdy w chińskich marketach nie brakuje niemal każdego produktu, o jakim sobie tylko zamarzymy i to za prawdziwe grosze, trudno jest przebić się z przedmiotem wykonanym ręcznie, może nie idealnie, i co więcej, bo dość wysokiej cenie. Niestety, wciąż częściej wybiera się masowe produkcje za grosze od rzeczy unikalnych, ale droższych.

Sprzedając swoje dzieła, a raczej ustalając za nie cenę, musimy wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim koszty, jakie poniosłyśmy za materiały użyte do wykonania pracy. Nieważne, czy są to farby, włóczka czy papier, to wszystko kosztuje. W cenie rękodzieła wliczona jest więc cena materiałów. Poza tym, trzeba wziąć pod uwagę koszty, jakie poniosłyśmy, by dojść do tego „poziomu wtajemniczenia”, na którym jesteśmy. Wszelkie kursy czy książki, za jakie zapłaciłyśmy również mają ogromne znaczenie, bo dzięki nim nasze umiejętności wzrosły.

Bardzo dużym kapitałem, jaki wkładamy w każdą ręczną robótkę jest czas. Ogromna ilość godzin, poświęconych na wykonanie każdej pracy zwraca się nam w cenie, jaką płaci klient. Oczywiście, tak powinno być, ale nie zawsze tak jest. Klienci wciąż nie do końca rozumieją, czym właściwie jest rękodzieło. Prawdziwie unikalna praca ręczna jest warta dużych pieniędzy, bo ma w sobie pasję, miłość i kawał serca. Nie znajdziemy tego w masowych produktach z marketu.

Do kosztów materiałów, a także poświęconego czasu powinnyśmy doliczać też koszty eksploatacji, czyli po prostu prądu, światła, użycie narzędzi itp. Często jednak nie bierzemy tego pod uwagę, zwłaszcza, jeśli rękodzieło to nasza najlepszy sposób na relaks, wówczas trochę inaczej patrzymy na wycenę dzieła.

Jedno jest pewne. Rękodzieło jest drogie i powinno być drogie. To jest coś, w co wkładamy całe serce, pasję i zaangażowanie, w każdej pracy zostawiamy cząstkę siebie. Rękodzieło jest dla wybranych. Tak powinno być i trzeba robić wszystko żeby tak było. Sprzedawanie swoich godzinami wycinanych kartek po złotówce to brak szacunku do własnej pracy, która jest wyjątkowa. Warto o tym pamiętać i szanować wszystko to, co wyszło z rąk człowieka, a nie z maszyny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *